شرکت نگین اندیشمندان شرق در سال 1385 تاسیس و با شماره 27794 و به صورت سهامی خاص به ثبت رسیده است. در سالهای آغازین، فعالیت های شرکت به صورت پروژه محور بود و تلاش بر این بود که با ارایه مطلوب و به موقع خدمات و محصولات به درآمدزایی و کسب اعتبار بیشتر برسیم. در موضوع انجام پروژه ها می توان به احداث نیروگاه های برق خورشیدی کمتر از 20 کیلووات و خرید و فروش تجهیزات مربوطه، فروش و نصب آبگرمکن خورشیدی، طراحی دستگاه خشک کن خورشیدی، اجاق خورشیدی، نورپردازی و تأمین روشنائی ساختمان ها و فضای باز و فروش منابع نوری LED اشاره نمود. از حدود 10 سال پیش و با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی کشور، زمینه فعالیت های این شرکت بیشتر در تحقیق، تألیف، آموزش، مشاوره، طراحی و محاسبه امور مربوط به مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی در تجهیزات صنعت طیور و زیر شاخه های آن قرار گرفت. با توجه به جایگاه صنایع در کشور و اهمیت دانش محور بودن آنها، حوزه فعالیت شرکت در بخش صنعت طیور بیش از پیش پویا و فعال گردید. در این مورد تاکنون اقدامات مؤثر و مفیدی از قبیل برگزاری رویدادهای آموزشی در قالب سمینار، وبینار، کارگاه و دوره های آموزشی و تألیف سه عنوان کتاب در زمینه آشنایی با مباحث انرژی در صنعت طیور توسط این شرکت صورت گرفته است.

برخی از امور انجام شده:

ــ تألیف کتاب مدیریت انرژی ویژه صنعت مرغداری در زمستان 1398 (160 صفحه).

ــ تألیف کتاب آشنایی با مباحث انرژی درمرغداری (تجهیزات گرمایشی و تهویه) در زمستان 1400 (185 صفحه).

ــ تألیف کتاب آشنایی با مباحث انرژی در مرغداری (نور ـ انرژی های تجدیدپذیر) در بهار 1401 (127 صفحه).

ــ تولید بیش از 450 دقیقه محتوای آموزشی از متن کتاب مذکور در قالب فیلمهای 15 دقیقه ای جهت آموزش از راه دور برای علاقمندان و فعالان صنعت طیور.

ــ برگزاری رویدادهای آموزشی یک روزه مدیریتو بهینه سازی مصرف انرژی در مرغداری برای فعالان صنعت طیور همراه با ارایه گواهینامه معتبر از وزارت جهاد کشاورزی در شهر های مختلف کشور .

ــ همکاری با نشریات و مجلات مختلف از جمله نشریه دامپزشک و ارایه مقالات جهت چاپ در آنها .

ــ همکاری با تولیدی نورگستران البرز و ارایه مشاوره و تحقیقات میدانی در طراحی و تولید و فروش اولین لامپ 5 وات LED ویژه سالن های مرغداری (ایده استفاده از لامپ led درسالن های پرورش طیور و ویژگی های آن برای اولین بار توسط مدیرعامل شرکت نگین اندیشمندان شرق به شرکت نورگستران البرز ارایه شد) .

ــ مشاوره و طراحی و اجرای نیروگاه های تأمین برق خورشیدی در مقیاس کمتر از 20 کیلووات .

ــ طراحی و نصب روشنائی led و آبگرمکن خورشیدی در اردوگاه دانش آموزی اردوبهشت در گلمکان از توابع شهر مشهد.

ــ مشاوره و طراحی و نصب اولین پایه چراغ های خورشیدی در اماکنی مانند مجموعه تفریحی چالیدرّه طرقبه مشهد و مجموعه آبادگران مشهد و سازمان پردیس های مشهد (آرامستان کلات) .

ــ طراحی و اجرای تأمین روشنائی نقاط حادثه خیز جاده ای و تونل ها و پل های روگذر و زیرگذر جاده ای در محورهای ارتباطی استان خراسان رضوی .

ــ مشاوره و طراحی و نصب منابع نوری و علائم ترافیکی خورشیدی در راه های بین شهری استان خراسان رضوی از جمله : مشهد – چناران، مشهد – فریمان، مشهد – نیشابور، نیشابور – سبزوار، چناران – قوچان، مشهد – تربت حیدریه و … .

ــ طراحی و ساخت ارتفاع سنج (گاباریت) الکترونیکی برای سنجش ارتفاع بار کامیون ها در جاده.

ــ طراحی و تأمین روشنائی و نورپردازی پارک ساحلی غدیر 2 در شهر بندرعباس (سال 1386) .

ــ تأمین روشنایی محیطی مجموعه های صنعتی مانند شرکت سیمرغ واحد خراسان و تعدادی مرغداری و دامداری در شهرهای مختلف و نورپردازی برخی اماکن مانند ساختمان های مرکزی آتش نشانی طرقبه، قطار شهری مشهد، شرکت آب و فاضلاب قوچان، مجتمع فرهنگی آیه ها در مشهد و…