شرکت نگین اندیشمندان شرق در سال 1385 تاسیس و با شماره 27794 و به صورت سهامی خاص به ثبت رسیده است. در سالهای آعازین، رویکرد مدیران شرکت به امور و کارها پروژه محور بود و سعی در این بود ضمن درآمدزایی به کسب اعتبار شرکت نیز پرداخته شود. اما با گذشت زمان و شرایط اقتصادی و سیاسی کشور، فعالیتهای این شرکت بیشتر در زمینه تحقیقات و آموزش، مشاوره و طراحی پروژه های مربوط به مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی بخصوص انرژی تجدیدپذیر خورشیدی می باشد و اجرای پروژه ها به شرکتهای همکار واگذار می شود. با توجه به جایگاه صنایع در کشور و اهمیت علمی و بروز بودن آنها، ما حوزه فعالیت شرکت را در این بخش و بصورت خاص در صنعت کشاورزی قرار داده ایم که در این مورد اقدام به برگزاری سمینارهای آموزشی و دوره های آموزش از راه دور نموده ایم. همچنین احداث نیروگاههای برق خورشیدی و فروش تجهیزات مربوطه، فروش و نصب آبگرمکن خورشیدی، طراحی دستگاه خشک کن خورشیدی، اجاق خورشیدی، آب شیرین کن خورشیدی، هاتپک خورشیدی، نورپردازی و تأمین روشنائی داخل و خارج ساختمانها و فضای باز و فروش منابع نوری LED در صنعت کشاورزی بویژه در بخش دام و طیور و آبزیان در دستور کار قرار گرفته است.

برخی از امور انجام شده:

ــ تألیف کتاب مدیریت انرژی ویژه صنعت مرغداری در 160 صفحه .

ــ تولید بیش از 450 دقیقه محتوای آموزشی از متن کتاب مذکور در قالب فیلمهای 15 دقیقه ای جهت آموزش از راه دور برای علاقمندان و فعالان صنعت طیور.

ــ برگزاری سمینار های آموزشی یک روزه در مراکز آموزش و تحقیقات کشاورزی در استانهای کشور .

ــ برگزاری دوره های آموزش مجازی مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی در صنعت طیور با ارایه گواهینامه معتبر از وزارت جهاد کشاورزی برای فعالان صنعت طیور .

ــ همکاری با نشریات و مجلات مختلف از جمله نشریه دامپزشک و ارایه و چاپ مقالات در آنها .

ــ همکاری با تولیدی نورگستران البرز و ارایه مشاوره و تحقیقات میدانی در طراحی و تولید و فروش اولین لامپ 4 وات LEDویژه سالنهای مرغداری (ایده طراحی و تولید لامپ مذکور از شرکت نگین اندیشمندان شرق می باشد) .

ــ مشاوره و طراحی و اجرای نیروگاههای تأمین برق خورشیدی در مقیاس کمتر از 20 کیلووات .

ــ طراحی و نصب روشنائی led و آبگرمکن خورشیدی در اردوگاه دانش آموزی اردوبهشت در گلمکان از توابع شهر مشهد.

ــ مشاوره و طراحی و نصب اولین پایه چراغهای خورشیدی در اماکنی مانند مجموعه تفریحی چالیدرّه طرقبه و مجموعه آبادگران مشهد و سازمان پردیس های مشهد (آرامستان کلات) .

ــ طراحی و اجرای تأمین روشنائی نقاط حادثه خیز جاده ای و تونلها و پلهای روگذر و زیرگذر جاده ای با احداث نیروگاههای خورشیدی کوچک پراکنده در محورهای ارتباطی استان خراسان رضوی .

ــ مشاوره و طراحی و نصب منابع نوری و علائم ترافیکی خورشیدی در راههای بین شهری استان خراسان رضوی از جمله : مشهد – چناران، مشهد – فریمان، مشهد – نیشابور، نیشابور – سبزوار، چناران – قوچان، مشهد – تربت حیدریه و … .

ــ طراحی و ساخت ارتفاع سنج (گاباریت ) الکترونیکی برای سنجش ارتفاع بار کامیونها در جاده ها.

ــ طراحی و اجرای تأسیسات روشنائی و نورپردازی پارک ساحلی غدیر 2 در شهر بندرعباس (سال 86) .

ــ تأمین روشنایی محیطی مجموعه های صنعتی مانند شرکت سیمرغ واحد خراسان و تعدادی مرغداری و دامداری در شهرهای مختلف و نورپردازی برخی اماکن مانند ساختمان های مرکزی آتش نشانی طرقبه، قطار شهری مشهد، شرکت آب و فاضلاب قوچان، مجتمع فرهنگی آیه ها در مشهد و… .